Кагарлицький центр зайнятості відтепер обслуговує і жителів Ржищівської громади

Починаючи із 1 березня, Кагарлицький центр зайнятості набув статусу управління, внаслідок чого його працівники відтепер обслуговують і жителів Ржищівської громади. Про ці та інші зміни – наша сьогоднішня розмова із начальником Кагарлицького управління Обухівської філії Київського обласного центру зайнятості Світланою НАГІРНОЮ.

- Світлано Миколаївно, що змінилося після реорганізації, і як нововведення вплинули на вашу роботу?

- Ми працюємо у звичному режимі, робочі місця всіх наших фахівців збережено. Окрім того, у нас з’явився ще один працівник, який до цього працював у Ржищеві. Оскільки Ржищівський центр зайнятості ліквідовано, то було вирішено, що постійне місце роботи нашого представника буде у Ржищівському ЦНАПі, для зручності місцевих жителів. Він не лише надаватиме жителям громади інформаційні послуги, а й налагоджуватиме співпрацю із роботодавцями Ржищівської ОТГ. А це – і отримання вакансій від роботодавця, і підвищення зацікавленості громадян у легальному працевлаштуванні, і швидке укомплектування вакансій, і оперативне налагодження співпраці з підприємствами, врешті-решт, удосконалення системи підбору та професійне навчання безробітних для результативного працевлаштування.

- Але ж можливість отримати онлайн статус безробітного збережено?

- Дійсно, за допомогою порталу «Дія» можна отримати статус безробітного, не відвідуючи нас. Реєструючись онлайн, безробітний може обрати і центр зайнятості, в якому хоче обслуговуватися, незалежно від території, де він проживає. Втім, як правило, переважна більшість жителів реєструється саме за місцем проживання.
Усі ж інші послуги ми надаємо в звичайному режимі.

- Порівняйте, будь ласка, кількість безробітних по Кагарлицькій громаді у минулому році і станом на сьогоднішній день.

- Нині у нас на обліку перебуває 170 безробітних, тоді як у травні минулого року їх було значно більше – 307. І зрозуміло чому, адже це - перші два місяці повномасштабних бойових дій в Україні. Багато людей втрачало роботу, дехто приїжджав у Кагарлик з інших регіонів, ховаючись від обстрілів. З часом ситуація стабілізувалася, в тому числі і на ринку праці нашої громади.

- Світлано Миколаївно, які зараз розміри і тривалість допомоги по безробіттю?

- З 29 жовтня вступила в дію норма, відповідно до якої тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 90 календарних днів.
Із 1 січня 2023 року максимальний розмір допомоги по безробіттю становить 6700 грн, а мінімальний - 1000 гривень.
Нагадаю, що допомога по безробіттю призначається з першого дня після дня надання статусу безробітного.
Окрім того, все більше людей виявляють бажання брати участь у суспільно-корисних роботах. На відміну від громадських робіт (які обмежені коштами, що виділяє на це громада), суспільно-корисні роботи фінансуються державою. Відповідно, на території Кагарлицької громади було затверджено перелік підприємств, де безробітні можуть виконувати такі роботи і отримувати відповідні виплати. Сьогодні налічується 7 таких підприємств.

- Скільки людей вже взяли участь у суспільно-корисних роботах?

- Лише за два місяці цього року такою нагодою скористалися 22 безробітних, а у минулому році - 27.

- Світлано Миколаївно, кілька тижнів тому почав діяти новий порядок надання компенсацій роботодавцям. В чому полягають нововведення?

- Роботодавцям передбачено надання трьох видів компенсацій.
Компенсація ЄСВ передбачена за працевлаштування одиноких батьків; батьків дітей з інвалідністю; осіб, яким до настання права на пенсію за віком залишилося 10 і менше років; довготривалих безробітних.
50% фактичних витрат на оплату праці компенсуються за працевлаштування осіб з інвалідністю, які не досягли пенсійного віку та учасників бойових дій.
50% мінімальної заробітної плати компенсуються за працевлаштування безробітних, віком до 25 років, які сумарно мають страховий стаж не більше 12 місяців; віком до 35 років – на перше робоче місце та звільнених із строкової військової або альтернативної (невійськової) служби – на перше робоче місце після такого звільнення.
Також на 2023 рік продовжено програму згідно з якою за кожного працевлаштованого з числа ВПО держава виплачує підприємцю 6700 грн впродовж 2 місяців.
Насамкінець наголошу, що служба зайнятості видає ваучери особам, яким виповнилося 45 років, і які не перебувають у нас на обліку, але бажають отримати робітничу професію за рахунок держави.

Такі люди можуть до нас звернутися у будь-який час. Служба зайнятості оплачує навчання у повному розмірі, після чого пропонує випускникам роботу. Це – цікава пропозиція, і, сподіваюся, з часом нею скористається багато жителів як Кагарлицької, так і Ржищівської громад.