Нині багато говорять про проблемне мислення, котре особливо необхідне при виборі кандидатів у депутати, президенти, у місцеві органи влади. Розвивати проблемне мислення слід з дитячих років, в тому числі й за допомогою шахових гуртків. Адже саме шахи розвивають розумові здібності людини, фантазію, тренують пам’ять, формують сильний характер, такі якості, як воля до перемоги, стійкість, витримка, терпимість, винахідливість, дисциплінованість думки, мужність, навіть навчають працювати з книгою.
Великий педагог Василь Сухомлинський писав: “Без шахів неможливо виховати розумові здібності і пам’ять. Шахи повинні увійти в життя навчальної школи як один з елементів розумової культури”.
Гросмейстер Зігберт Тарраш зазначав: ”Людину, яка на знає, що таке шахи, мені дуже жаль; не менше людини, котра не знає, що таке любов. У шахах є сила, яка приносить людям радість”.
Я зі свого досвіду можу розповісти, яке велике значення має ця гра в нашому житті. Мій син до 5 класу навчався на задовільно. А коли опанував секретами гри в шахи, то закінчив школу із золотою медаллю, престижний вуз, аспірантуру тощо. Я переконаний, що в цьому йому дуже допомогли саме шахи.
У Кагарлику є дуже сильні шахісти. Вони займаються розвитком цієї гри не лише в місті й на Кагарличчині, а й в інших районах області. Проводять турніри до державних свят, а також, вшановуючи пам’ять місцевих шахістів. Уже стало традицією проводити турніри пам’яті кагарличан Петра Коваля, Івана Швидкого, буртівчанина Степана Босенка. На ці змагання запрошують шахістів із різних населених пунктів Київщини. Як правило, на відкриття турнірів приходять представники місцевої влади, зокрема, мер Кагарлика Олександр Панюта, Буртівський сільський голова Олександр Драган. Це говорить про те, що влада не стоїть осторонь розвитку спорту, підтримує шахістів.
Головні організатори турнірів на Кагарличчині - Костянтин Хамаздір та Михайло Сокол. Ці люди - не лише гарні організатори, вони ще й досвідчені шахісти. За їхніми плечима - не одна перемога на змаганнях різних рівнів Київщини та Черкащини. Не можна оминути увагою і молодого, дуже сильного шахіста з Кагарлика Олега Баляса. Один з останній його здобутків - друге місце на чемпіонаті Київської області з шахів. Великим шанувальником цієї гри є Віктор Богданов - коли заходиш в його дім, то відразу розумієш, що тут проживає шахіст. Адже у нього в будинку на веранді стоїть великий шаховий стіл, на якому завжди розміщені дуже красиві великі шахові фігури.
На Кагарличчині є ще багато хороших шахістів. Це, зокрема, Микола Коноваленко, Віктор Кармазін, Володимир Шандренко, Валерій Вовковінський, Василь Ступак та Олександр Босенко.
Я дякую цим людям за популяризацію шахів не тільки в місті, а й в області, і бажаю, щоб відділи освіти, молоді та спорту приділяли увагу розвитку цього виду спорту не лише серед дорослих, а й серед молоді.