COVID-19 знову атакує

Здавалося, з початком війни «ковідна» історія закінчилася назавжди. Протягом весни й літа хворих на Covid-19 було мало. Та з першими холодами фіксують зростання нових випадків, а, у поєднанні з грипом і ГРВІ, треба знову задуматися про здоров’я. То чи доведеться знову вакцинуватися? Наскільки важкий перебіг хвороби спостерігається нині в інфікованих? На ці та інші запитання відповідає директор комунального некомерційного підприємства Кагарлицької міської ради «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Інна Карапіра.

- Інно Миколаївно, як зараз протікає COVID-19 на Кагарличчині? Чи змінилися його симптоми?

- Перебіг захворювання дійсно змінився. На даний час у Кагарлицькій громаді вже вакцинувалося близько половини населення другою дозою. Тож імунітет у нас в громаді є, і захворювання протікає набагато легше. Такі симптоми, як підняття температури, першіння у горлі, печія в горлі, сухий кашель, ломота в тілі є. Але немає ускладнень. Ускладнення мають лише люди, в яких є хронічні захворювання легеневої системи, цукровий діабет тощо.
З лікування ми призначаємо противірусні препарати, а от антибіотики, як профілактику ускладнень, вже ні. Перебіг хвороби продовжується від 3 до 7 днів. Також рекомендуємо ізоляцію до 10 днів.

- Скільки людей зараз хворіє на коронавірус у нашій громаді?

- Упродовж минулого тижня до нас звернулася із симптомами ГРВІ 271 людина. Швидкі тести підтвердили коронавірус у 72 хворих. Кількість інфікованих із кожним тижнем зростає, але протікає хвороба у легшій формі.

- Які вакцини нині є в наявності у Кагарлику?

- У нас є CoronaVac у достатній кількості і Pfizer.
CoronaVac використовується для вакцинації 1 і 2 дозами, а для 3-ї (бустерної) дози - лише Pfizer.
Усі, хто мають бажання вакцинуватися, можуть звернутися у 106 кабінет поліклінічного відділення, який працює з 8.00 до 15.00. Там постійно є медсестра і черговий лікар. Тож запрошую на вакцинацію.

- З якого віку можна щепити дітей від коронавірусу? І чи доцільно це робити?
- Ми вакцинуємо дітей з 12 років. Вакциновані діти в нас є, небагато, до 30 чоловік. Це, в основному, ті, хто виїжджає відпочивати за кордон, на спортивні змагання. Діти приходять на вакцинацію з батьками. Усе проходило добре.

- Інно Миколаївно, у супермаркетах в Кагарлику вже продаються експрес-тести. Чи рекомендували б Ви їх купувати?

- Ми зараз у поліклінічних лабораторних умовах користуємося експрес-тестами. Їх у нас достатньо, і всі вони мають відповідні сертифікати, згідно з вимогами МОЗ. Тестами із магазину людина користуватися, звісно, може. Але все одно, коли вона звернеться до нас, ми проводитимемо повторний тест. Тож купувати у магазині не раджу.
Якщо ж хворий потрапляє у відділення Кагарлицької багатопрофільної лікарні з якимись ускладненнями, то там робиться ПЛР-тест і підтверджується або не підтверджується наявність коронавірусу.
Хочу додати: у місті діє лише один центр вакцинації – у Кагарлицькій амбулаторії. Окрім цього є пункти вакцинації у кожній амбулаторії.
Якщо ж, приміром, до нас звертаються працівники колективу, або жителі села чисельністю понад 10 чоловік з бажанням вакцинуватися, то лікар та медсестра виїжджають у пункт вакцинації і щеплюють людей. Зараз, до прикладу, звернулися до нас наші військовослужбовці – ми їх вакцинуємо, навіть якщо у когось немає декларацій із сімейним лікарем.
І ще одне: у нас є кисневі концентратори. Ми їх видаємо людям додому, які перехворіли на коронавірус і мають в них потребу. Видаємо у користування безкоштовно, шляхом укладання договору. Таких концентраторів маємо у достатній кількості. Тож, в разі потреби, звертайтеся.