PайСТ виконує свою основну функцію

У другу суботу липня в Україні святкують День коопе­рації. Цього року це свято для кооператорів особливе – рівно 100 років тому було засновано Вукоопспілку – Всеукраїнську кооперативну спілку. Про те, чим живе кооперація на Кагарличчині сьогодні ми попросили розповісти Віталія М’яснікова - голову Кагарлицького районного споживчого товариства, який також очолює й Спілку споживчих товариств Київської області, яка, в свою чергу, входить до Укркоопспілки.

- Ювілей кооперативного руху в Україні припав на важкі для нашої держави часи. Та, незважаючи ні на що, кооператори продовжують виконувати свої основні функції. Разом з тим ми, як і інші українці, підтримуємо наші Збройні Сили у боротьбі з ворогом та віримо в нашу перемогу.
Те, що кооперативний рух в нашій державі є й нині, свідчить про його важливість.
Початок кооперативного руху в Україні напряму пов’язано із Кагарличчиною. Адже саме в наших краях, в селі Очеретяне, народився перший голова Вукоопспілки Іван Саммер. На жаль, нині склалося так, що в його рідному селі магазин не працює – ми не можемо знайти туди продавця.
На Київщині споживча кооперація є не в кожному районі чи громаді. Нині споживчі товариства, які входять до Укркоопспілки, діють в Кагарлику, Миронівці, Таращі, Володарці, Фастові, Вишгороді, Переяславі, Борисполі і Броварах. Вони обслуговують території громад, які утворилися в колишніх однойменних районах.
Зараз Кагарлицьке райСТ має 75 магазинів і 10 підприємств громхарчу. 5 магазинів не працюють. Адже кількість населення в деяких селах, робить їхнє функціонування нерентабельним.
Свого часу кооперація створювалася для обслуговування сільського населення. На Кагарличчині і Ржищівщині, де працює наше райСТ, ми й надалі виконуєму цю функцію. В ті населені пункти чи віддалені кутки сіл нашої громади, де немає магазинів, ми регуляно надсилаємо автолавку. Оскільки приватний бізнес не бере на себе цю соціальну функцію, то її виконуємо ми. Посилаємо автолавки на хутір Халчанський, у Воронівку на вулицю Шевченка, в Слободу на Котівку і Попівщину.
Війна внесла свої корективи й у нашу роботу. Перші кілька тижнів ми спільними зусиллями намагалися наповнити полиці наших магазинів найнеобхіднішими товарами. Зробити це було дуже важко. Але і я як голова райСТ й інші підприємці, які входять до споживчого товариства, допомагали один одному інформацією. Перші тижні я займався тим, що шукав, де можна придбати підприємцям крупи, хліб, інші товари. Ми зідзвонювалися щоранку і ділилися інформацією, що де хто знайшов. Де що можна придбати.
На початку вторгнення до нас приїхало багато переселенців, різко збільшилася кількість населення, і в селах торгівля процівітала. От, до прикладу, в Юшках знову відкрили магазин. Його реанімувала киянка, яка має дачу в цьому селі. Та це, на жаль, одиничний випадок. Але зараз люди повернулися до домівок. Тож знизився й рівень прибутків.
Незважаючи на негаразди, ми намагаємося виконувати усі свої зобов’язання. У 2021 році райСТ сплатило до бюджету громади 535 тисяч за оренду землі та ще 500 тисяч податку на нерухомість. За 5 місяців 2022 року вже сплачено 345 тисяч податку на нерухомість по Кагарлицькій МТГ і 35 по Ржищівській, а також 250 тисяч податку за землю у Кагарлик і 36 тисяч у Ржищів.
Кагарлицьке райСТ не забуває і про наших військових: ми допомагали й допомагатимемо формуванню посилок на фронт.
Пандемія, а потім війна створили значні проблеми сектору громадського харчування. Тож ми мусили шукати й тут вихід. Щоб перекрити платежі до бюджету ми знайшли орендарів частини другого поверху ресторану «Колос». Разом з тим ми зберегли банкетний зал і ще кілька залів із іншого боку будівлі.
Великий же зал віддали в оренду полтавським підприємцям під «Аврору». Тепер маємо надходження від оренди. Окрім того, орендар зробив там ремонт, замінив систему опалення. У барі ресторану запрацював магазин «Анді». Там теж орендарі зробили ремонт.
Кагарлицьке райСТ продовжує робити ремонти на своїх об’єктах. У минулому році на Критому ринку ми повністю замінили опалення. Вклали 180 тисяч гривень. У Липовці і Леонівці відремонтували фасади магазинів. Загалом в 2021-му на ремонти ми потратили близько 300 тисяч гривень.
З нагоди свята хочу відзначити голів кращих споживчих товариств. Це - Валентина Мозгова (СТ «Рікос», працює в Кагарлику), Світлана Склярова (Стави, Бурти), Марина Семенець (Переселення, Мирівка, Сущани, Черняхів), Катерина Демиденко (Великі Пріцьки), В’ячеслав Сарапин (Переселення), Геннадій Бема (Кагарлик).
Також вітаю зі святом наших ветеранів споживчої кооперації: Віру Редьку, Івана Нагірного, Марію Кихтенко, Петра Дєдовича, Валентину Кухаренко, Олену Васильківську, Ніну Тригуб, Софію Петренко, Бориса Волощенка, Ольгу Смичок, Раїсу Куян, Євдокію Гребельник, Юрія Калініченка, Катерину Зінченко, Ольгу Кулініченко, Катерину Шиян, Любов Павлик та Лідію Терещук. Саме вони, разом із своїми колегами, доклали значних зусиль для розвитку кооперативного руху на Кагарличчині.
На завершення зазначу, що споживча кооперація Київщини в цілому і Кагарлицьке районне споживче товариство зокрема, й надалі виконуватимуть свої функції та забезпечуватимуть жителів громад якісними послугами.
Зі святом, колеги, пайовики, ветерани! Нехай над вашими головами буде лише мирне небо.