Сучасні технології на службі книгозбірень

Протягом століть бібліотеки були центрами знань. Втім, з експансією Інтернету та нових технологій, над ними, здавалося, навис Дамоклів меч. Адже практично будь-яку книгу сьогодні можна придбати чи завантажити в Інтернеті, та й інформація акумулюється не лише в книгах, але й на сайтах та в базах даних.

Як бути бібліотекам за цих умов? Багатьом з них довелося перебудовуватися, запроваджуючи нові підходи до роботи, а одночасно з цим й закуповувати нове обладнання. І ті, хто вчасно встиг це зробити, залишилися навіть у виграші. Приміром, як стверджує статистика, у 2019 році кількість відвідувачів Кагарлицької міської бібліотеки для дорослих, порівнюючи з 2015-м, зросла.

- На моє переконання, бібліотеки повинні виконувати, перш за все, такі завдання: просвіта, доступ до інформації та створення простору для спілкування, - упевнена завідувачка міської бібліотеки для дорослих Неля Малєєва. - І одна з головних наших цілей - зробити бібліотеку зручною і корисною, щоб її послугами можна було користуватися і для роботи, і для спілкування. При цьому обов’язково враховувати вимоги сьогодення.

Свого часу перед міською бібліотекою постало, здавалося б, непросте завдання: вдихнути нове життя в бібліотеку, зокрема, оновити та осучаснити заклад. Адже книгозбірня повинна бути сучасною не лише по духу, але і по оснащенню, тим більше, що нині для багатьох людей важко уявити роботу з текстами без Інтернету під рукою.

За останні роки, за словами Нелі Малєєвої, міська бібліотека для дорослих поповнилася п’ятьма сучасними комп'ютерами, постійно під'єднаними до всесвітньої павутини, є безкоштовний Wi-Fi для відвідувачів. Під час масових заходів використовуються проектор і екран, отримані два роки тому. З'явилися і додаткові послуги. Для прикладу, нині відксерити необхідні сторінки книг чи журналів вже не проблема.

Одночасно з цим розширилися і можливості бібліотеки - планово відбувається перетворення традиційного місця для читання книг у повноцінний культурний центр. Тут регулярно проводяться презентації книг, семінари, засідання молодіжного клубу "Сучасник", зустрічі з відомими й цікавими людьми Кагарличчини, лекції та зустрічі з видавцями й експертами.

Багато хто з відвідувачів приходить сьогодні у книгозбірню з ноутбуками чи планшетами для користування безкоштовною мережею Wi-Fi.

Як з’ясувалося, нова форма комунікації з відвідувачами через Фейсбук стала вкрай популярною, читачі приходять за книгами, анонсованими на Фейсбук-сторінці.

- Ми можемо упевнено констатувати, - стверджує Неля Малєєва, - що кількість людей, які приходять до бібліотеки з конкретною метою, а саме: прочитати саме ту книгу, яка була анонсована на нашій фейсбук-сторінці, щомісячно зростає.

Щоб зацікавити відвідувачів, бібліотекарі постійно проводять анкетування читачів, вивчаючи їх уподобання, а відповідно до цього й передплачують періодичні видання.

- У своїй роботі завжди відштовхуємося, перш за все, від інтересів наших відвідувачів. Для цього й вивчаємо їхні побажання, - розповідає Неля Малєєва.

А щоб читачам було в бібліотеці комфортно - тут щороку проводяться косметичні ремонти, закуповуються нові меблі.

За останні 5 років завдяки Кагарлицькій міській раді й зокрема активній позиції міського голови Олександра Панюти, умови роботи у закладі суттєво покращилися. Було придбано новий комплект меблів для роздягальні, у читальному залі змонтовано підвісну стелю, замінено всі кафедри, скрізь встановлено енергозберігаючі лампи, жалюзі, металопластикові вікна, придбано світильники, відремонтовано туалетну кімнату.

Втім, незважаючи на нове обладнання та технології, наріжним каменем бібліотеки, як і раніше, залишається книга.

До речі, книжковий фонд з року в рік у міській бібліотеці для дорослих збільшується.

- Лише у минулому році, - стверджує Неля Малєєва, - ми отримали 475 нових книг, що майже вдвічі більше, ніж у позаминулому році, і втричі, ніж 5 років тому.

Як влучно зазначив один з відвідувачів книгозбірні, «якщо бібліотека залишається запиленим книгосховищем, як було раніше, то це, звичайно, сумно. А якщо вона змінюється, якщо приходиш сюди і розумієш, що тебе тут чекають, що є чудовий книжковий фонд, то це радує».

І Кагарлику в цьому пощастило. Тим більше, що і в майбутньому бібліотекарі планують продовжувати осучаснювати книгозбірню, залучившись підтримкою місцевої влади.