Увага – первинній ланці медицини

Заклад первинної медичної допомоги Комунальне некомерційне підприємство Кагарлицької міської ради «Центр первинної медико-санітарної допомоги» створений у 2018 році на першому етапі медичної реформи. В цей період із загального масиву медичних послуг виділений первинний рівень, який є базовим, на якому, при своєчасному зверненні та правильній організації, можуть бути вирішені до 80% проблем зі здоров’ям. Відтепер медичні послуги фінансує Національна служба здоров’я України
(НСЗУ) і платять закладу лише за пацієнтів, що обрали собі лікаря і задекларовані. При такій системі фінансування необхідно ретельно зважувати і вирішувати можливість утримання тих підрозділів, де немає лікаря як основи медичної практики. Це більшість підрозділів, що перейшли до закладу від попередньої системи: амбулаторії без лікаря, фельдшерські пункти, відділення невідкладної допомоги.
Сьогодні в структурі підприємства є 7 амбулаторій: Кагарлицька міська і 6 сільських, а також 14 фельдшерських пунктів, відділення невідкладної допомоги. Така структура досягнута завдяки співпраці з місцевим самоврядуванням. Норматив кількості задекларованих пацієнтів, який дозволяє утримувати фельдшерський пункт із медичним працівником, – це 750 осіб. Села з такою і більшою кількістю населення – це ті села, де сьогодні є амбулаторії: Бурти, Стави, Черняхів, Мирівка, Шубівка, Переселення, а також Слобода – село, де могла би бути амбулаторія за наявності лікаря. На жаль, лише в амбулаторіях с. Черняхів і с. Бурти є лікарі. В інших амбулаторіях лікарів немає вже багато років зі зрозумілих причин: низька заробітна плата, умови праці, далекі від сучасних, тощо. За всі роки до реформування ці проблеми вирішені не були, тож поки що жителі цих сіл обирали собі лікарів у Кагарлицькій міській амбулаторії. Зрозуміло, що це не дуже зручно для жителів сіл. Як варіант, зараз упроваджений прийом лікарів Кагарлицької амбулаторії в селах Мирівка та Шубівка за графіком. Умова – має бути забезпечений прийом не менше 16-20 пацієнтів. Якщо ж громада села зацікавлена в роботі амбулаторії і лікаря в селі, – треба сучасне житло для медика, ремонт амбулаторії, зручний автомобіль. Актуальною є проблема забезпечення доступності амбулаторії для малорухомих груп населення та інвалідів. Це не лише пандуси, а цілий комплекс вимог, яким має відповідати кожна амбулаторія і яким сьогодні жодна не відповідає. Проблема стоїть дуже гостро, оскільки це є умовою укладання угоди з НСЗУ до кінця 2021 року. На все це кошти може знайти лише
громада, не для лікаря, звичайно, а для зручності своїх мешканців та
наближення медичної допомоги безпосередньо до місця проживання.
Позитивним із початку реформування є те, що вперше амбулаторії, навіть без лікарів, були оснащені обладнанням відповідно до табеля, укомплектовані комп’ютерами, підключені до Інтернету (умова, що дає можливість лікарського прийому). Незабаром упроваджуємо укомплектування телемедичними комплексами. Впроваджено прийоми вузькопрофільних спеціалістів та діагностичні процедури за електронними направленнями, що робить ці моменти впорядкованими, плановими. Діє програма «Доступні ліки», вона вже є популярною і дає можливість багатьом економити значні кошти на ліках, що є найбільш необхідними. На черзі електронні рецепти для більшості ліків, електронні лікарняні.
Села, де чисельність населення менше 750 осіб, мають фельдшерські пункти. Люди звикли, що в селі є медпрацівник, розраховують на його допомогу. Здебільшого в цих селах живуть люди старшого віку, які, безумовно, потребують уваги медиків, іноді негайно. При всьому розумінні такої ситуації, ЦПМСД не має достатньо коштів для самостійного утримання фельдшерських пунктів і медиків на цих пунктах.
Це стосується також і відділення невідкладної допомоги, яке збережене і обслуговує виклики, що є непрофільними для екстреної медичної допомоги. Кошти на таке відділення і таку діяльність договір із НСЗУ не передбачає. Очевидно, що зростання мобільності населення, розвиток Інтернет-комунікацій зменшуватимуть потребу в фельдшерських пунктах, відділеннях невідкладної допомоги, поступово вони припинятимуть діяльність. Але сьогодні люди ще не готові відмовитись від цього.
Дуже важливо, що ця ситуація зрозуміла для очільників і депутатів новоствореної Кагарлицької громади, які виділили кошти на суму 5,147 млн грн саме для дофінансування зарплат медикам фельдшерських пунктів, відділення невідкладної допомоги, забезпечення їх господарськими товарами, зв’язком, медикаментами невідкладної допомоги, пальним, забезпечення ремонту автомобілів тощо. Очевидно: є і розуміння, що проблеми медичної первинки – це не лише проблеми медиків, а стосуються кожного, адже медпрацівники надаватимуть допомогу безперечно, а от створити умови для доступності, зручності і сучасності, високої якості такої допомоги можливо лише при розумінні і співпраці з місцевими громадами.