“Змогли вистояти завдяки запасу міцності”

У середині березня по всій країні почали закриватися місця масового скупчення людей - музеї і кінотеатри, кафе, непродовольчі магазини, перукарні, ринки, салони краси та інші заклади. Через це похитнувся весь ринок праці: в країні платоспроможність людей різко знизилася. А деякі підприємства після карантину так і не відкрилися. В якому стані нині магазини і заклади громадського харчування - розповідає голова Кагарлицького райСТ Віталій М’яснІков.

- Віталію Семеновичу, з початком карантину всі магазини змушені були перейти на особливі умови роботи, а деякі й тимчасово закритися...
- Дійсно, понад два місяці були закриті ресторани, кафе, піцерія, бари як у селах, так і в місті. Безперечно, що такий простій - це значні суми недоотриманих коштів. У той же час продавці змушені були брати відпустки за свій рахунок, а адмінапарат нашого товариства працювати дистанційно, отримуючи лише дві третини від окладу. Тож обмеження відчули всі. Нам довелося “на ходу” вносити корективи в роботу магазинів - закуповувати засоби дезінфекції, маски, рукавички, все, що вимагали від нас контролюючі органи. На цьому ми не економили, адже розуміли, що за дотриманням всіх цих вимог - здоров’я і життя не лише покупців, а й наших працівників.
Одночасно з цим райСТ відразу ж долучилося до волонтерської діяльності. За два місяці ми придбали для потреб Кагарлицької ЦРЛ найнеобхідніші на той час медичні препарати на 15 тисяч гривень.

- Чи можна сказати, що нині заклади райСТ вже відновили свою роботу на рівні докарантинного періоду?
- Так, всі заклади працюють. Втім, показники ще далеко не ті, як раніше. Особливо болісно на собі відчули карантин заклади громадського харчування (ресторани, кафе). Важко виходять з карантину і промислові магазини. Зараз вони вже працюють, але кількість клієнтів значно менша, ніж, принаймні, в лютому. На мою думку, це пов’язано зі зниженням купівельної спроможності людей. І подібна ситуація скрізь - не лише у нашому районі. А якщо в магазинах стає менше покупців, то неважко спрогнозувати, які будуть прибутки у підприємців.
Звичайно, ми сподіваємося, що з часом ситуація покращиться, втім, тверезо оцінюємо свої перспективи і не очікуємо швидкого відновлення кількості покупців.

- Наскільки суттєвими були корективи в план роботи товариства на 2020 рік, які вам довелося вносити після карантину? Адже вже у квітні було зрозуміло, що цьогорічні прибутки райСТ значно відрізнятимуться від планових.
- Наприкінці минулого року ми затвердили план діяльності райСТ на 2020-й, в якому було передбачено багато проєктів розвитку. Тоді ми й припустити не могли, що перед нами постануть нові виклики, з якими доведеться жити не один місяць, а відповідно, й реагувати на них. Але сьогодні, коли робота магазинів та закладів громхарчу, що входять до райСТ, почала поступово налагоджуватися, можна вже підбити перші попередні підсумки роботи за цей період. А вони не такі вже й невтішні. Ми змогли вистояти в цей непростий період, перш за все, завдяки запасу міцності. За результатами діяльності попередніх років було акумульовано певну суму коштів, яка нам дозволила навіть за таких складних умов працювати згідно з затвердженим планом.

- Тобто, капітальні ремонти магазинів у цьому році все ж таки проводяться?
- Так. Звісно, що ми зробили б більше, якби не карантин, але основні об’єкти ремонтуються, а багато робіт вже й завершено.
Зокрема, в Шубівці повністю оновлено фасад магазину, стелю, а влітку здійснимо й поточний ремонт всередині приміщення. У Тернівці завершуються ремонтні роботи фасаду будівлі. В Антонівці повністю проведено капітальний ремонт магазину (стелю, стіни, підлогу). У Леонівці теж у цьому році завершили ремонт фасаду, дещо раніше провели внутрішні ремонтні роботи магазину, це ж стосується і торгового центру в Слободі. Також ми провели капітальний ремонт магазину в Кагарлику, який зараз здається в оренду підприємцям, що займаються ремонтом та обслуговуванням оргтехніки (колишній “молочний” магазин).
Майже у кожному селі наші магазини доводиться щороку ремонтувати, адже більшість з них збудовано в часи СРСР. Ми це розуміємо і робимо все можливе, аби в кожному закладі торгівлі були належні умови, щоб асортимент товарів відповідав потребам покупців, щоб продукти були завжди свіжими, а промислові товари - якісними і за доступними цінами.
У планах на цей рік - ще й провести капітальний ремонт магазинів у Липовці та Гребенях. Окрім цього, обов’язково зробимо і поточні ремонти в закладах громадського харчування. На все це є кошти. І від наших планів ми відмовлятися, принаймні, поки що не будемо.

- Не секрет, що в багатьох селах населення з року в рік стає все менше. Важко працювати за таких умов? Чи багато магазинів доводиться закривати?
- Навіть, якщо на окраїні села, де є магазин, проживають, приміром, 5-10 людей, його ми не закриваємо. Щоправда, бувають такі випадки, коли наші магазини опиняються на значній віддалі від житлових будинків, фактично в ізоляції. Тоді ми їх, як правило, демонтуємо. Подібна ситуація склалася в Кагарлику по вулиці Богдана Хмельницького. Дехто з людей виїхав, дехто помер, і в результаті наш магазин опинився на відстані близько 200 метрів від останнього будинку вулиці. Але це - поодинокі випадки. Втім, дуже боляче, що
такі приклади у нас є. Схожа ситуація зараз у Слободі. Там у нас є один магазин, біля якого раніше вирувало активне життя, а нині через те, що місцевих жителів там стало набагато менше, він пустує. Вірніше, він ще б і працював, якби можна було знайти продавця. Втім, як виявляється, навіть в такому великому селі ніхто не хоче працювати в магазині на околиці.

- Скільки зараз магазинів входить до вашого товариства? Яка структура райСТ?
- Основні об’єкти в районі, які можуть приносити кошти, залишилися з нами, в райСТ, і працюють, на мій погляд, ефективно.
Загалом до Кагарлицького районного споживчого товариства входять 75 магазинів та 6 закладів громадського харчування. По структурі - це три споживчі товариства з магазинами по всіх населених пунктах Кагарлицького району та Ржищівської ОТГ, а ще - дочірнє підприємство із заготівлі, переробки та громадського харчування, а також критий ринок у Кагарлику. Лише за минулий рік наше товариство сплатило податків на суму 2,5 мільйона гривень.
Стратегія розвитку затверджується на рівні Всеукраїнської центральної спілки споживчих товариств, яка об’єднує 25 областей. Кагарлицьке райСТ разом із Бориспільським, Вишгородським, Переяслав-Хмельницьким, Броварським, Фастівським, Володарським, Таращанським та Миронівським входить до складу Київської спілки споживчих товариств. І нині стратегічне завдання на рівні УКООПспілки - це створення єдиного центру закупівлі, тобто, власних баз, щоб кооперація була більш ефективною та незалежною. Зважаючи не лише на амбіційність цього проєкту, а й на професійність тих людей, які розпочали його реалізацію, вважаю, що вже невдовзі ми зможемо мати в цьому позитивний результат.

- Невдовзі - ваше професійне свято. Що Ви побажаєте колегам?
- Правління райСТ традиційно готується як до самого свята, так і до відзначення кращих в нашій галузі. Мені приємно, що в нас є повне розуміння та підтримка від районної державної адміністрації (голова - Ігор Будюк), районної ради (Іван Семцов), міської ради (Олександр Панюта) та сільських рад. Особлива вдячність - членам правління, які допомагають мені і словом, і ділом: Олександру Широкоступу, Василю Мамію, Любові Павлик, Роману Ткачу. Також я щиро вдячний всім своїм колегам, працівникам нашого райСТ, зокрема, головному бухгалтеру Катерині Норець, її заступнику Ользі Литовченко, голові ревізкомісії Сергію Федоренку, Валентині Мозговій з СТ “Рікос”, Марині Семенець з СТ “Ювіс”, а також Зої Федоренко, Наталії Махун та Тетяні Кулініченко. Їм, а також всім іншим працівникам, ветеранам і пайовикам споживчої кооперації щиро бажаю міцного здоров’я, достатків і благополуччя в родинах, успіхів у праці, належної поваги і шани за неї від людей.