Карантин - не перешкода

ЗА ДВА МІСЯЦІ У КАГАРЛИЦЬКОМУ ПОЛОГОВОМУ ВІДДІЛЕННІ НАРОДИЛОСЯ 38 НЕМОВЛЯТ

У той час, як більшість відділень Кагарлицької центральної районної лікарні у зв’язку з СОVІD-19 змушені були призупинити роботу, акушерсько-гінекологічне відділення, яке очолює Марія Недолько, працює за звичним графіком. Щоправда, в його роботу теж були внесені певні корективи. Зокрема, діє лише пологове відділення, а гінекологічне - тимчасово закрите (всі планові й ургентні хворі проходять лікування в Обухові). До того ж, усім майбутнім породіллям обов’язково вимірюється температура та перевіряється, чи не було у них контактів з хворими на коронавірус. Якщо все гаразд - їх госпіталізують у Кагарлику, якщо ж ні - відвозять у Білу Церкву.

За словами Марії Недолько, усіх вагітних з підозрою на коронавірус бригади екстреної медичної допомоги доставляють виключно у пологове відділення Білої Церкви.
- За квітень і травень, - наголошує лікар, - був лише один випадок, коли безпосередньо до нас звернулася майбутня мама з підозрою на СОVІD-19 - її теж було направлено до Білої Церкви, як це й передбачено нині діючими інструкціями.
Загалом за два карантинні місяці кагарлицькі лікарі прийняли 38 пологів (17 - у квітні та 21 - у травні).

- Це - непоганий показник, - наголошує Марія Недолько. - Адже для того, щоб наше відділення мало майбутнє, ми повинні приймати близько 200 пологів за рік. Зараз по всій країні спостерігається тенденція зменшення кількості новонароджених, втім, у нас цей показник за останні роки майже незмінний і коливається від 240 до 260 діток у рік.

- Маріє Миколаївно, майже відразу після запровадження в Україні карантину, розпочався і другий етап медичної реформи, про який нині дуже багато говориться і в пресі, і серед лікарів. Наскільки змінилися ваші умови роботи після цього? За яких головних нововведень вам доводиться зараз працювати?

- Дійсно, з 1 квітня наша лікарня працює за новими правилами. У зв’язку з цим виокремлю найголовніше: відтепер всі ми маємо усвідомити, що наша Центральна районна лікарня - це, перш за все, комунальне некомерційне підприємство, яке надає медичні послуги, в т. ч. і допомогу при пологах. І для того, щоб лікарня функціонувала належним чином, ми повинні заробляти кошти. Хто нам оплачуватиме медичну послугу - вже інше питання. Це може бути і Національна служба здоров’я України, з якою ми вже співпрацюємо, і органи місцевого самоврядування, і пацієнти.
Якщо пацієнт хоче, щоб за його лікування у Кагарлицькій ЦРЛ платила Національна служба здоров’я України (НСЗУ), то він має укласти декларацію з сімейним лікарем, який і видає направлення до нас на лікування. Причому, документи мають бути оформлені належним чином. Що я маю на увазі? Були непоодинокі випадки, коли до нас зверталися майбутні мами з направленням, в якому вказане дівоче прізвище, а в новому паспорті - чоловікове. У такому разі це значно ускладнює ситуацію, адже, для того, щоб НСЗУ перерахувала нам кошти за пологи, документи повинні бути оформлені правильно. І щоб породіллям не опинитися в такій ситуації, настійливо рекомендую їм завчасно внести зміни в декларацію з сімейним лікарем. Для цього потрібно лише взяти новий паспорт і свідоцтво про одруження. Внесення змін займе лише 10 хвилин, втім згодом це убезпечить їх від зайвих клопотів.

- Тобто, в такому разі за пологи повністю платитиме держава, вірніше Національна служба здоров’я України?

- Саме так. Втім, і тут, як це буває досить часто, є певні нюанси. НСЗУ перераховує нам кошти за медичну послугу, в тому числі за використані нами медикаменти, але лише згідно з тим переліком, який затверджено. А нам, в свою чергу, часто доводиться використовувати медикаменти, яких немає у цьому переліку. Це може бути, приміром, більш сучасний та якісний шовний матеріал, який потрібен при кесаревому розтині чи розривах. Це можуть бути і одноразові пелюшки, які теж потрібно докуповувати, і додаткові специфічні ліки, якщо жінка має проблеми, приміром, з серцем, судинами, інші супутні захворювання. Звісно, якщо у пацієнта - ургентний випадок, належну допомогу ми йому однозначно надамо. Втім, досить часто все ж породіллям доводиться докуповувати додаткові ліки.

- Які платні послуги ви надаєте майбутнім мамам?

- Це, перш за все, сімейні палати, яких у нас дві, і які обладнані всім необхідним. Як для відпочинку, так і для пологів. Вартість - 1200 гривень за весь час перебування. З майбутньою мамою може бути в такій палаті весь час один із родичів: або ж чоловік, або мама, або сестра. Головна вимога - наявність у них флюорографії та змінного одягу.
Оскільки наше пологове відділення невелике, то черг, або ж випадків, коли ми змушені відмовити пацієнтам у наданні цієї послуги, не буває. Щоправда, траплялися випадки, коли дві палати зайняті, водночас необхідно проводити партнерські пологи в присутності чоловіка. У такому разі партнерські пологи проводяться на 2 поверсі (там теж створені необхідні для цього умови). А вже через дві години після пологів чоловік їде додому.

У червні медпрацівники акушерсько-гінекологічного відділення, як і всі їх колеги, відзначатимуть своє професійне свято. І хоча через ситуацію з коронавірусною інфекцією умови святкування суттєво відрізнятимуться від минулорічних, дуже хотілося б, аби цей день для них надовго запам’ятався як сонячний і радісний, адже вони на те заслуговують, щедро відлічуючи жителям Кагарличчини щасливі миттєвості родинного щастя.