Пристрасті навколо бюджету

Найважливішим документом, що забезпечує життєдіяльність адміністративної одиниці (в нашому випадку Кагарлицького району), є її бюджет. Перший крок з його «узаконення» робить сесія районної ради. Так, без наповнення того самого бюджету не буде й того самого забезпечення. І над складанням цього документа, і над тим, щоб до «казни» району надходили кошти, працює багато людей.

Це і керівництво району, депутати районної ради, спеціалісти фінансового управління РДА, і добросовісні платники податків, і органи влади, які забезпечують належне використання цих коштів, і структури, які обслуговують добросовісних платників та працюють із тими, хто вважає, що платити вони не мають нічого (або те, що вважають за потрібне), а от їм повинні дати мало не все...

Та все ж саме бюджет, як документ, фактично є “координатором” всіх цих рухів коштів. Без цього документа утворився б, без перебільшення, хаос в функціонуванні структур, які з нього отримують гроші. Тож і докладається зусиль на всіх рівнях (від державного до сільського), щоб цей фінансовий документ, який стосується саме їхньої громади, було прийнято вчасно.

Хтось може сказати, що і затримка - то не біда. Адже таке вже бувало, що бюджет приймався після початку фінансового року. Так, тоді законодавство передбачає “життя” території за принципом 1/12 від минулорічного фінансування. Але хіба то “життя”? Уявіть, що вам дають 1000 гривень і вимагать на них придбати ту саму кількість продуктів, тієї самої якості, що й рік тому? Отож-бо: або врізай пайку, або бери в борг. Інакше цих коштів точно не вистачить.

Те саме й із забезпеченням бюджетних організацій, якщо бюджет вчасно не приймається.Під загрозою стає й харчування дітей в дитсадках та школах, виконання соціальних програм, сплата за енергоносії, виплата заробітної плати...

Тож пам’ятаючи про все це, сесію Кагарлицької районної ради, на якій мав бути представлений депутатам проект бюджету та голосування за нього, було оголошено на 20 грудня. Щоб узгодити всі питання та врахувати (чи, на жаль, за браком коштів - відхилити) побажання депутатів, бюджетна комісія райради збиралася двічі. Тож на розгляд депутатів було винесено максимально збалансований та вивірений документ.

Так, 20 грудня депутати зібралися на чергове засідання. З різних причин прибуло обранців ледве більше за необхідну для кворуму кількість - 20. А депутат Петро Бурий звинуватив у такій низькій явці керівництво райради.

Спочатку було заслухано запити депутатів. Підтримано запит Миколи Набока, який стосувався звернення Священного синоду УПЦ МП до архіпастирів, пастирів та вірян. Зокрема, йшлося про недопущення викривлення ситуації з об`єднавчим собором та збурень серед віруючого населення. Також підтримано запит Оксани Ліпінської щодо перевірки дотримання температурного режиму в дошкільних закладах району. Відхилено запит Івана Лисого щодо відсутності кухаря та харчування в Горохуватській ЗОШ.

Прийнято зміни до районного бюджету на 2018 рік.

Та коли дійшло до прийняття бюджету Кагарлицького району на 2019 рік, за який голосували поіменно, дії кількох депутатів зіграли з прийняттям бюджету злий жарт: двоє депутатів  десь поділись із сесійної зали, а ще  два обранці - Іван Лисий (ВО “Свобода”), Микола Набок (Політична партія “Громадянська позиція”), попри всі доводи своїх колег, керівництва району та міста, - проголосували «проти». Перед цим депутат Іван Лисий поставив доповідачу з цього питання Наталії Перевері 8 запитань. На них відповідали і сама доповідач, і голова райради Іван Семцов, і голова райдержадміністрації Роман Коваленко... А колеги Івана Лисого, депутати Олег Вітенко та Олександр Широкоступ поставили йому своє запитання - чому той, щоб вирішити ці проблеми, не прийшов на засідання бюджетної комісії? “В мене теж виникали питання з певних пунктів бюджету, - зазначив Олександр Широкоступ. - Тож я прийшов на засідання комісії і там вирішував їх, а не виносив це в сесійну залу!”

Та, судячи з результатів голосування, ці аргументи не вплинули на депутата Лисого. Склалося враження, що основним пунктом, який його не задовільняв, було виділення лише по 2 тисячі гривень “депутатських” для допомоги виборцям.

Тож, з огляду на ситуацію, голова райради Іван Семцов був змушений оголосити перерву в засіданні до наступного дня.

А вже 21 грудня депутати знову зібралися на продовження засідання.

Знову Наталія Перевера ознайомила депутатів з проектом районного бюджету. І знову в депутата Івана Лисого ... виникли питання. І почав він ... з “депутатських коштів”. Саме ними він і пояснив свій голос ”проти” в голосуванні за бюджет району-2019 і 20 грудня і, власне, 21 грудня теж.

Забігаючи наперед, зазначу, що того дня в сесійній залі було 25 депутатів райради, тож бюджет було прийнято. Символічно, що сталося це саме в період зимового сонцестояння, коли день починає переважати ніч.

Але повернімося до пояснень свого невдоволення бюджетом депутата Івана Лисого. Зовсім інше пояснення його “проти” надав загалу голова Кагарлицької райдержадміністрації Роман Коваленко. Він продемонстрував присутнім в сесійній залі скриншот (знімок з екрану комп’ютера) листа, який випадково Іван Лисий переадресував на електронну скриньку Кагарлицької районної ради. То був лист від Київського обласного осередку ВО “Свобода” своїм однопартійцям та районним осередкам. Цей скриншот ми й наводимо для ознайомлення нашими читачами. Зауважу, що Іван Лисий є членом ВО “Свобода”. Звичайно, не можна стверджувати, що на голос Івана Лисого вплинула саме “партійна дисципліна”, а чи “політична доцільність”. Висновок кожен з наших читачів тут спроможний зробити сам. Але, як зауважив Роман Коваленко, тут маємо “чисте “фарисейство”, коли чим гірше всім, тим краще певній політичній силі”. На жаль, така поведінка притаманна частині нашого політикуму.

Стосовно “депутатських коштів” на 2019 рік, то депутат Олег Вітенко запропонував на їх основі створити фонд, за рахунок якого та внесків бізнесу співфінансувати придбання в Центральну районну лікарню рентгенівського апарата.

Того дня депутати, окрім вищеназваних, розглянули ще 16 питань. Погодили план роботи Кагарлицької районної ради на перше півріччя, надбавки її керівництву, ряд районних програм на 2019-2020 рр., зокрема програми: «Здоров’я», протидії захворюванню на туберкульоз, боротьби з онкологічними захворюваннями, фінансової підтримки Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги Кагарлицької районної ради», висвітлення діяльності Кагарлицької районної ради, її керівних органів, постійних комісій, депутатів та місцевих органів державної влади у газеті «Вісник Кагарличчини», підтримки заходів мобілізаційної підготовки місцевого значення на території Кагарлицького району, розвитку системи освіти Кагарлицького району, відзначення державних та  професійних свят,  ювілейних  дат, заохочення  за заслуги  перед  Кагарлицьким районом,  здійснення  представницьких та інших заходів.

Безоплатну передачу майна у комунальну власність Ржищівської об`єднаної територіальної громади тощо.

Тож в 2019 рік Кагарличчина входить із новим бюджетом та з новими прагненнями й надіями.