Тут ми отримали свій старт у світ

Минають роки, швидко плине час, та людині властиво ніколи не забувати найкращі періоди свого життя. Й чи не найвагомішим із таких є час навчання в школі. Не одне покоління вже переступило поріг Переселенського закладу освіти, пішовши в широкий світ. Два роки тому наша школа святкувала своє 110-річчя. А нині виповнюється 50 років, як було зведено нове приміщення Переселенської ЗОШ та розпочалося там навчання.  

Тож проведемо невеличкий екскурс в історію шкільництва в Переселенні.  Переселенська трикласна школа була побудована в 1906 році в центрі села, в якому на той час налічувалося всього 250 дворів. Школа мала одну класну кімнату, де навчалося три групи учнів - загалом 50 чоловік.  Переважно до школи ходили хлопчики, дівчат навчалося мало. А вивчали тоді в школі лише чотири предмети: арифметику, чистописання, Закон Божий, музику. Викладання предметів велося російською мовою. Навчання проводив один учитель - М. С. Шамрай. Два рази на тиждень приїжджав із Кагарлика священик для викладання Закону Божого.

У 1918 році почалося навчання за новою програмою, було створено 4 групу. Навчалися вже у двох класних кімнатах у дві зміни. Введено українську мову, замінено чимало підручників.

Декретом від 19 грудня 1919 року було проголошено обов’язкове навчання грамоти для осіб віком від 8 до 50 років. 1925 року в Переселенні почала свою роботу школа-лікнеп, де навчалося 120 осіб. Першими її вчителями були: Тетяна Василівна Костенко, Дмитро Олександрович Кикоть, Ніна Миколаївна Кикоть.

У період з 1919 по 1928 рік учителями школи запроваджено багато нововведень у селі. Почали працювати гуртки. Д. О. Кикоть організував хоргурток, а Н. М. Кикоть - драмгурток. З кращими п’єсами й піснями гуртки виїжджали в інші села району. Силами учнів було посаджено в селі фруктовий сад. Частина його збереглася й досі.

З 1924 року при школі була створена піонерська організація, яка налічувала у своїх рядах 50 піонерів. Старшою піонервожатою була Г. Левченко.

У 1928 році було побудоване нове приміщення школи, де тоді навчалося близько 180 дітей.  У 1931 році відкрито п’ятий клас. Школа в Переселенні в той час називалась неповною середньою. У 1933 році відбувся випуск сьомого класу.

У 1935 році у школі була створена комсомольська організація, яка налічувала у своєму складі 12 осіб.  Директором школи на той час був Тиміш Давидович Базяк. У 1940-41 роках у школі навчалося 285 учнів. Та з початком Великої Вітчизняної війни навчання припинилося. Шкільне приміщення зайняли окупанти. Меблі, підручники, бібліотека були знищені. 6 січня 1944 року село Переселення звільняють від фашистських загарбників. Відразу ж почала працювати школа. Першим директором після окупації був Антон Данилович Головатий. Учні користувалися саморобними підручниками, які виготовили вчителі.  Писали на різному папері, полінованому від руки. Одночасно з навчанням відбувався ремонт школи, виготовлення меблів та наочних посібників.

У 1946 році були затверджені “Правила для учнів”, запроваджені 5-бальна система оцінок, перевідні та випускні екзамени. Переселенська семирічна школа вийшла в число передових шкіл району.

З 1948 року по 1956 рік керівництво школою здійснював Іван Олексійович Васильченко. Він зумів налагодити роботу на пришкільних ділянках, при школі тоді були голуб’ятник, кролятник, пасіка, фруктовий сад.

У 1953 році кількість учнів збільшується до 308, не вистачало класних кімнат. При підтримці жителів села будується приміщення № 3 і підсобне приміщення.

На високому рівні було організовано роботу гуртка юннатів, яким керувала вчителька О. І. Костюченко. Гурток став учасником Всесоюзної сільськогосподарської виставки і був нагороджений бронзовою медаллю та похвальним листом. Такі ж нагороди його члени отримали й у 1956 році.

У 1955-1956 навчальному році директором школи призначено Григорія Ярошовича Сарапина. У цьому ж році добудоване приміщення школи № 1, обладнано майстерню.

З 1958 року школа повністю перейшла на однозмінне навчання. Добудовується приміщення № 4.

З 1960 року став стрімко підніматися колгосп “Комунар” (голова - І. П. Мусієнко). З року в рік зростала і матеріальна база школи, яка на той час уже була восьмирічною. Колгосп передав школі перший телевізор.

У 1965-1966 рр. навчальному році директором школи був призначений Іван Васильович Зікранець. В цьому році було відкрито групи продовженого дня.

У 1967-1968 навчальному році відкрито дев’ятий клас денної школи. Закінчувалося будівництво нового приміщення, яке споруджувалось за кошти місцевого колгоспу. Першого вересня відбулося урочисте відкриття нової школи. На її обладнання колгосп виділив 5 тисяч карбованців.

У цей період багато вчителів Переселенської школи отримують високі звання і нагороди.  Н. П. Галай нагороджена значком “Відмінник народної освіти”, за сумлінну і багаторічну працю нагороджено значком “Відмінник народної освіти” завуча школи Ф. І. Губенко.

В 1979-1980 навчальному році заступником директора школи по навчальній частині був призначений Володимир Іванович Чорнобай, а в 1980-1981 він став її директором.

У 1999 році на посаду директора школи призначено Олександра Миколайовича Касяненка.

А у 2013 році заклад очолила Зінаїда Петрівна Балацька. Вона керує школою й донині.

На сьогодні у Переселенській  загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів навчається 80 учнів,  предметів різного спрямування їм викладають 19 учителів.  Учні також мають змогу відвідувати гуртки залежно від своїх уподобань. Зміцнюється і матеріально-технічна база.

Святкування вікового ювілею  переходу в нове приміщення своєї школи в Переселенні вирішили приурочити до початку зимових свят й провести всі урочистості 15 грудня. Тож друга домівка чекає в цей день в гості всіх своїх вихованців: і сивочолих ветеранів війни і праці, й учорашніх випускників, й, звичайно, всіх жителів села Переселення. Адже недарма кажуть: живе школа - живе й село. Тож із святом, храме науки! Зі святом вітають тебе всі, хто будь-коли переступав твій поріг.