Стави: конфлікт за ставок

У минулий вівторок на прохання жителів відбувся схід громади Ставів. Причина – вирішення конфлікту між місцевими аматорами-рибалками і представниками ФОП Гордієнко, яке займається риборозведенням на ставку Стадня в селі.

У зібранні крім конфліктуючих сторін взяли участь голова районної державної адміністрації Роман Коваленко, голова районної ради Іван Семцов, депутат районної ради Іван Лисий, державний інспектор екологічної інспекції Київської області Володимир Зінченко, представники ЗМІ.

Що збурило людей? Той факт, що чужаки «качають свої права» місцевому населенню щодо використання центрального ставу. А саме: забороняють аматорську риболовлю жителям села, використовують для цього потужні катери, а також погрози із застосуванням зброї. Тому від учасників зборів надходили пропозиції щодо розслідування законності діяльності даної структури відповідними органами, звинувачення у рейдерському захваті ставка, а також радикальна вимога, за одностайним рішенням громади, вигнати підприємців із села, для чого було проведено показове голосування серед учасників зборів.

Тобто, емоції били через край, що властиво для ставівчан, і треба було відшукати такі аргументи, які б заставили їх підійти до розв’язання проблеми не тільки серцем, а й розумом. На щастя, вони знайшлися.

Насамперед, виявилося, що ставок Стадня знаходиться за межами населеного пункту. Розмежування пройшло під час розпаювання земель у 1993-1994 роках. А отже, розпоряджатися ним не має права ні голова села, ні громада. І навіть районні органи влади. Із 2012 року на законодавчій основі це право було делеговано обласним адміністраціям.

По-друге, як проінформував загал Державний інспектор обласної екологічної інспекції Володимир Зінченко, ФОП Гордієнко працює в статусі спеціального рибного господарства і дотримується режиму господарювання, а саме: порядку розведення риби, її захисту під час нересту, умови вилову і т.д. Підтвердив він і законність діяльності ФОПу та наявність всіх необхідних дозволів і документів для цього.

Було заслухано на сході і самого підприємця та представників ФОПу. Перший розповів, що згідно статусу господарювання за користування ставком платить єдиний податок у сумі 1200 гривень у місяць. А у виникненні конфлікту звинуватив окремих ставівчан, які займаються браконьєрством, а відтак у законних господарниках на ставку вбачають прямих конкурентів у своєму незаконному бізнесі.

А потім слово взяв голова районної державної адміністрації Роман Коваленко.

Те, що відбувається в державі, робиться в межах законодавства. Закони приймає Верховна Рада і підписує Президент України. Подобаються вони нам чи ні, - це одна справа, інша, що їх потрібно дотримуватися, - зазначив він. Далі доповідач відмітив, що йому як голові РДА, який має забезпечувати наповнення бюджету, найефективнішою формою використання землі і водойм є укладання угод на їх оренду. Саме в такий спосіб гроші реально надходять і в державний і в місцевий бюджети.

У той же час, законною є і форма господарювання ФОП Гордієнко. Під сумнівом залишаються лише певні нюанси, які будуть перевірені відповідними органами. Хоча, підкреслив Роман Коваленко, у створенні спеціальних рибних господарств вбачається спроба ухилення від сплати податків у місцеві бюджети. Прецеденти з цього приводу виникають як в інших районах, так і в областях країни. Подані судові позови. За результатами судової практики ми також будемо ініціювати позови в інтересах держави і громади. Але поки що діють ті закони, які прийняті, і ми не можемо їх відмінити.

Тому головним, що потрібно зробити селянам і підприємцям у першу чергу – це позбавитися причин конфлікту. Тобто, визначитися з місцем і умовами для риболовлі для сільських жителів. При цьому поставити заслін проявам будь-яких видів браконьєрства. По-друге, залишатися людьми, уникати хамства, обопільних погроз і сварок. Щодо застосування зброї, голова РДА обіцяв розібратися з допомогою поліції.

Черговою лазійкою у законодавстві для особистого збагачення назвав форму господарювання ФОП Гордієнко голова районної ради Іван Семцов. Тому дане питання буде винесене на розгляд сесії районної ради. «Якщо буде потрібно, ми підготуємо звернення з цього приводу і до Генеральної прокуратури», - відзначив він.

Підтримав голову і депутат районної ради Іван Лисий.

По цьому керівники району залишили зібрання з умовою, що сторони конфлікту дійдуть, зрештою, консенсусу. Мирними і законними способами.