Обговорено проблеми сіл, а з орендарями — окрема розмова

Цього року відкрита зустріч керівництва району та сільради з жителями Кузьминець і Панікарчі відбулася в сільському клубі 30 березня. Як і сподівалися організатори заходу, інтерес до зустрічі проявило немало людей — вільних місць в залі практично не було.

Першим питанням порядку денного, традиційно для подібних заходів, стала доповідь голови села. Втім, перед тим, як прозвітуватися перед громадою, Антоніна Рогозовець представила гостей: в.о. голови Кагарлицької райдержадміністрації Романа Коваленка, начальника управління соціального захисту населення РДА Оксану Дячок, головного лікаря Центру первинної медико-санітарної допомоги району Інну Карапіру, начальника відділу обслуговування громадян Кагарлицького об’єднаного управління ПФУ Віту Заїку, представників РЕМу, закладів освіти, сільгосппідприємств, які обробляють орендовані землі у членів громади.

Відразу ж було вирішено, що, оскільки не всі орендарі прийшли на відкриту зустріч, то є доцільним провести у червні окремі збори за участю жителів сіл та всіма без винятку керівниками сільгосппідприємств, які господарюють на території сільради. Адже в громади накопичилося багато конкретних питань, які потрібно вирішувати колегіально, заслуховуючи при цьому позиції й аргументи як орендодавців, так і орендарів.

По цьому Антоніна Рогозовець прозвітувала за роботу на посаді сільського голови за минулий рік. Вона зазначила, що на даний час в двох селах проживає 583 людини, в т.ч. працездатного населення - 332 особи, пенсійного віку - 158.

За звітний період бюджет сільської ради було виконано на 158 відсотків. В селах працюють дитсадок, школа, сільська бібліотека та поштове відділення. ФАП і сільський клуб не забезпечені спеціалістами.

- 15 дітей віком до 6-ти років відвідують дошкільний навчальний заклад «Панікарчанський віночок», 59 - навчається у Кузьминецькій ЗОШ. Саме завдяки допомозі, наданій сільгосппідприємцями, зменшується як батьківська плата за харчування дітей, так і загальна вартість їх утримання у закладах, - наголосила голова села. - Поряд з цим існує і ряд проблем. Приміщення дитсадка потребує ремонту, зокрема, підлоги. За кошти місцевого бюджету було проведено енергоаудит приміщення. В перспективі, за наявності коштів, планується розробити проект ремонту ДНЗ (заміна підлоги, реконструкція входу, утеплення, вентиляція). В цьому ми розраховуємо на допомогу області.

За минулий рік на потреби школи надійшло 43,5 тис. грн спонсорської допомоги, за рахунок якої було поліпшено матеріальну базу закладу та проведено поточний ремонт. Серед питань, які слід вирішити, - переобладнання одного класу за новим освітнім стандартом, встановлення огорожі та заміна асфальтового покриття шкільного подвір’я.

Антоніна Рогозовець подякувала всім односельцям, які беруть участь у заходах з благоустрою сільської території, в тому числі і ліквідації стихійних сміттєзвалищ. Вона висловила сподівання, що надалі не лише працівники школи, дитячого садка, сільської ради та закладів культури будуть брати активну участь в проведенні суботників, а й інші члени громади.

- У нас немає комунальної служби. У кожного хтось із родичів похований на кладовищі, за кожного з нас однаково гинули у роки війни ті, хто похований у братських могилах. Тому запрошую всіх односельчан брати більш активну участь у двомісячнику благоустрою, який вже розпочався.

Голова села також подякувала сільгоспвиробникам за допомогу.

- У сільської ради, - продовжила Антоніна Рогозовець, - техніки немає, тож вся наша надія - на спонсорів. Працює лише дві одиниці техніки. Трактор не може бути скрізь одночасно. Тому будьмо терплячішими. А якщо у когось є конкретні пропозиції, ми готові до них прислухатися.

За словами голови села, є ще багато невирішених проблем, зокрема, медичне обслуговування жителів громади, ремонт сільських доріг, даху приміщення сільради й клубу, внутрішній ремонт приміщення сільради, вуличне освітлення.

Під час обговорення доповіді Антоніни Рогозовець, людей, перш за все, цікавили питання, пов’язані з сільськими дорогами, вірніше бездоріжжям на деяких вулицях, а також розчисткою взимку доріг від снігу. Було вирішено, що про “розбиті” дороги, в т.ч. по вулиці Гладченка, буде змістовна розмова з орендарями у червні. Адже цілком справедливими є вимоги громади до сільгосппідприємств, чиї вантажівки постійно курсують вулицями села, щоб ті взяли активну участь у відновленні зруйнованих доріг. Аналогічно слід вирішувати й питання розчистки вулиць від снігу, впевнена громада. Чому одні орендарі йдуть назустріч людям і надають відповідну техніку й пальне для розчистки доріг, а інші не поспішають цього робити?

- Чи не планується в перспективі закривати сільську школу? Як все ж таки бути з тим, аби взимку не було проблем з розчисткою доріг? - цікавилися люди у виконуючого обов’язки голови РДА Романа Коваленка.

Очільник району запевнив присутніх в залі, що, зважаючи на кількість учнів у школі та географічне розміщення населеного пункту, загрози закриттю навчального закладу в процесі оптимізації закладів освіти, на даний час немає. Школа має належну матеріальну базу, тож, якщо з часом питання оптимізації і розглядатиметься, то тільки в напрямі підвезення до Кузьминецької ЗОШ на навчання дітей з інших населених пунктів.

Що ж до проблеми, пов’язаної з розчисткою доріг від снігу, то Роман Коваленко навів приклади інших населених пунктів району, де це питання успішно вирішується завдяки співпраці громад з орендарями земельних паїв на взаємоприйнятних умовах. “Якщо між орендодавцями та орендарями буде взаєморозуміння й взаємоповага, - подібних питань не виникатиме”, - наголосив він.

Жителів сіл цікавило, яке майбутнє цегельного заводу та коли можна очікувати стабільної роботи проводового радіомовлення.

- Кузьминецький цегельний завод, - відповів Роман Коваленко, - наш спільний біль. Втім, є обнадійливі новини щодо його майбутнього, але поки що про це офіційно говорити все ж зарано. А от ситуація, що склалася навколо проводового радіомовлення, невтішна. Свого часу “Укртелеком” був проданий у приватні руки. Відповідно, персонал скорочено втричі. Новий власник практично припинив займатися проблемами проводового радіомовлення. По всій державі, в тому числі і в нашому районі, це питання актуальне, адже не виділяються кошти не лише на закупівлю нових трансформаторів, які підсилюють сигнал в населених пунктах, а й на ремонт старих. У цьому році, як і впродовж 2017-го, районне відділення “Укртелекому” не отримало жодних запчастин на ремонт трансформаторів. Відповідно й говорити про стабільну роботу проводового радіомовлення не доводиться.

Пропозиції, які пролунали з залу, щоб за рахунок села закупити необхідне обладнання, прокоментувала Антоніна Рогозовець.

- Проблема не тільки в підсилювачах, а й в пошкоджених лініях. Ми не проти того, аби відновити в наших селах проводове радіомовлення за власний кошт. Але говорити конкретно можна буде лише після того, як підрахуємо, скільки потрібно проводу, яке саме спецобладнання слід придбати. Знатимемо конкретні суми — будемо відповідно й обговорювати це питання більш предметно, а в разі потреби - й шукати шляхи фінансування.

По цьому Оксана Дячок поінформувала учасників відкритої зустрічі про особливості нарахування субсидій на тверде паливо, Віта Заїка — про виплату пенсій, а Інна Карапіра — про запровадження медичної реформи. Головний лікар Центру первинної медико-санітарної допомоги Кагарлицького району передала Антоніні Рогозовець бланки декларацій на медичне обслуговування, які жителі сіл повинні будуть заповнити після того, як визначаться з кандидатурою сімейного лікаря.