Тут навчають українських традицій та кухні

У селі Слобода Кагарлицької громади розпочав роботу клуб «Етнохата». Його створили завдяки грантовому конкурсу «Час діяти, Україно!» від «МХП-Громаді», підтримці Кагарлицької міськради та ТОВ «УкрАгроСмарт» ГК «Агроексперт» та небайдужим жителям села.

Клуб «Етнохата» діє на базі Слобідських сільської бібліотеки та Будинку культури. Розташувався він в одній із кімнат БК. Приміщення клубу облаштовано в українському національному стилі. На стінах – ікона в рушниках, різьблені дерев’яні полиці із глиняним посудом, розпис в стилі «Петриківки». Посеред кімнати– великий стіл. Під однією зі стін – мисник, шафа із кухонним начинням, духова піч та плита.
«Етнохата» – це творчий простір, де місцевих дітей (не лише жителів Слободи, а й тих, хто приїздить сюди до рідні в гості та дітей-переселенців) навчають українських традицій та готувати українські автентичні національні страви і сучасні наїдки. Гурток, на якому цьому навчали дітлахів, діяв і раніше. Але окремого власного приміщення не мав. Тепер у майбутніх зірок національної кухні є свій простір в етностилі - клуб «Етнохата».
А створити та обладнати «Етнохату» допомогла перемога ідеї слобідчан у конкурсі соціальних ініціатив «Час діяти, Україно!» від «МХП-Громаді», яка принесла 40 тисяч гривень грантової підтримки. Стартував він ще навесні. Слобідські культпрацівники написали на конкурс проєкт. Розкласти все по полицях їм допомогли у відділі економіки та інвестицій Кагарлицької міськради, зокрема головний спеціаліст цього відділу Оксана Федорченко. А втілити в життя - у відділі культури.
Не було б перемоги у конкурсі і без співфінансування, яке є обов’язковою умовою. Для цього Кагарлицька міська рада надала 30 тисяч гривень. Не залишилися осторонь цікавої ідеї й благодійники: ТОВ «УкрАгроСмарт»
виділило 25 тисяч гривень, ще 4 тисячі склав внесок місцевих одноосібників Олега Довгоп’ята та Івана Височина.
І от в «Етнохаті» відбулися вхідчини. На новосілля до Слободи прибули Кагарлицький міський голова Олександр Панюта, староста Слободи Світлана Бакал, провідний менеджер із соціальних проєктів Благодійного фонду «МХП - Громаді» Зіновій Лялюк, директор ТОВ «УкрАгроСмарт» ГК «Агроексперт» Євген Василенко, в. о. начальника відділу культури міської ради Оксана Литвин, директор Слобідського ліцею Світлана Калієвська та інші гості.
Гостей зустріли вітальною піснею учасниці колективу «Горлиця» та запашним короваєм учениці місцевого ліцею. Не обійшлося й без подарунків від гостей – господарство «Етнохати» поповнилося глиняним посудом, квітами в горщику тощо.
Директор Будинку культури Ніна Тропініна розповіла про історію української національної кухні. А бібліотекар Надія Шишова - про оригінальні наїдки із різних куточків нашої країни, які відразу подала на стіл.
«Мене переповнюють емоції, переповнює гордість за те, що нам вдалося створити те, про що ми мріяли, - розповіла про створення клубу староста села Світлана Бакал. – Тому що гроші – це одне, а от кожна стьожка на шторах, кожен стьожок на цих скатертинах – це все робота наших дівчат. Було недоспано багато ночей, щоб створити те, про що ми мріяли».
Староста Слободи подякувала всім, хто долучився до реалізації проєкту, адже без фінансової підтримки нічого б зробити не вдалося.
Світлана Бакал зазначила, що для облаштування «Етнохати» залучали не лише спонсорів, які присутні на відкритті. Доклали рук й небайдужі жителі села: полиці на стіни подарував столяр Михайло Рилов. Він пообіцяв згодом виготовити й лаву. У сільському музеї працює художниця Інна Бойко, яка розмальовує стіни етнопростору.