«Для нас дуже важливо бути максимально щирими, знати своїх покупців»

Якщо впродовж двох минулих років в деяких селах Кагарличчини і закривалися магазини, то в цьому році намітилися втішна для селян тенденція - райСТ, яке очолює досвідчений керівник закладів торгівлі Віталій М’ясніков, відкрило вже 8 магазинів. Так, незважаючи на коронавірусні проблеми, було відремонтовано магазини в Леонівці, Шубівці, Кагарлику, Липовці, Великих Пріцьках, Антонівці, Сущанах та торговельний центр у Слободі.
Жителі цих населених пунктів безперечно, вітають такі ініціативи райСТ, адже залишитися без продуктів і хліба їм зовсім не хочеться. Крім того, не секрет, що магазин для села - об’єкт соціально значимий. А в тих селах, де є магазини приватних підприємців, відкриття нових від райСТ тільки “на руку” людям - від конкуренції і ціни знижуються на деякі продукти, і якість покращується. Як, приміром, це сталося в Сущанах. Тут крім магазину приватного підприємця, вже пів року працює відновлений магазин райСТ, а в цьому місяці запрацював ще один. Невдовзі там запрацює і обрядовий зал.
Ми завітали в один з них, де продавцем працює Юлія Рогова.
- Не можна сказати, що торгівля в Сущанах набагато спокійніша, ніж у великих селах, - розповідає Юлія. - Для того, щоб в магазині було все, потрібно постійно працювати. Якщо трошки спіткнешся, значить все - люди пішли в інший магазин.
Можна сказати, що Юлія Рогова - і товарознавець, і продавець. Адже вона вирішує, що і в якій кількості купувати, і як це розмістити на полицях. Зараз спекотна пора, і “в ходу” квас, мінеральна вода, соки та морозиво. Зате овочі й фрукти у селян з’являються свої, і возити їх стає невигідно. Асортимент промтоварів вона визначає, прислухаючись до розмов покупців і беручи до уваги те, кому що потрібно.
Досвід допомагає Юлії знайти спільну мову з будь-яким клієнтом: кому товар в борг відпустити, кому порадити, а когось просто вислухати. Покупців тут знають не тільки в обличчя, але й по імені.
Масовий приплив клієнтів, за словами Юлії, в магазині трапляється на початку і в середині кожного місяця - в дні зарплати і пенсії. А у свята - таке ж стовпотворіння, як і в магазинах
Кагарлика.
В асортименті завжди молоко, хліб, ковбаси, макарони, солодощі, борошно, цукор.
Найбільшим попитом у селян, стверджує продавець, користуються молоко з Обухова та ковбаси з Кременчука.
Жителі Сущан так облюбували продукцію цих виробників, що майже миттєво розбирають її. Продукти ж завозяться часто і невеликими партіями.
- Що не кажіть, але саме наше товариство виконує соціальну функцію, - наголошує Віталій М’ясніков. - Магазини райСТ працюють в тому числі й там, куди підприємець не поїде. Приватникам це невигідно - місити бруд за двадцять-тридцять кілометрів заради того, щоб бабусі в малонаселеному селі купили пару батонів хліба чи олію. І навіть, якщо живе в селі сімдесят чоловік, то ми все одно магазин утримуємо, щоб у людей були елементарно хліб і товари першої необхідності.
Звичайно, в деяких селах ми працюємо собі у збиток, але намагаємося тримати магазини до останнього. Навіть, якщо в селі живуть тридцять чи сорок людей - вони все одно мають право отримати якісні послуги. Для цього в нас працює автолавка, яка виїжджає в село один раз на тиждень. Багато магазинів у віддалених селах працюють в кращому випадку «по нулях», є пункти, де торгівля, враховуючи відстань і вартість палива, взагалі збиткова. Втім, знаходимо можливості: наприклад, збиткові магазини утримуємо за рахунок успішніших.
Іншими словами, опинившись в суворих ринкових умовах, споживкооперація намагається залишитися «на плаву».
Нині на балансі Кагарлицької райСТ числиться 70 об’єктів торгівлі та громадського харчування, з них 10 магазинів обслуговують населені пункти з чисельністю жителів до 100
осіб, 25 магазинів - з чисельністю від 100 до 500. Близько 15 відсотків сільських магазинів збиткові, оскільки знаходяться у віддалених і нечисленних сільських поселеннях та реалізують в основному хліб і товари першої необхідності за тими ж роздрібними цінами, що і в Кагарлику.
Крім того, магазини споживчої кооперації працюють постійно, круглий рік. У той же час підприємець на село йде з небажанням, магазини відкриває тільки там і тоді, де це економічно вигідно і рентабельно..
- Приватні підприємці їздять туди, куди їм передусім вигідно, - продовжує Віталій М’ясніков. - І ті населені пункти, які залишають, «лягають» на нас. Закрили в одному селі магазин - але тут же організували автолавку, яка ходить один раз на тиждень. Асортимент - по максимуму, все, що вміщує авто, - продовольчі і непродовольчі товари... Все веземо.
Водночас, очільник райСТ окреслює й головні проблеми - нестача кадрів, низька купівельна спроможність селян та щорічне зменшення сільського населення.
Продавці отримують зарплату та доплати від виробітку. Але, на жаль, знайти добросовісних та кваліфікованих людей нині дуже складно.
- Для нас дуже важливо бути максимально щирими, знати своїх покупців, - наголошує Віталій М’ясніков. - І ми намагаємось не допускати, щоб магазини закривалися надовго. Знаходимо виходи для того, щоб вдихнути в них друге життя. Навіть якщо прибутки мінімальні. Звісно, якщо магазин буде повністю збитковий, то буде закритий. Але шанс даємо. Як, приміром в Очеретяному. Село віддалене, але магазин там після проведення ремонтних робіт, працює вже більше року і, судячи з усього, працюватиме й надалі. Людям він потрібен. А це співпадає зі стратегією нашої роботи - працювати скрізь і в будь-яку пору року для людей, робити посильний внесок в економіку громади та поліпшення добробуту жителів Кагарличчини.
Я щиро вдячний всім своїм колегам за співпрацю, зокрема, заступнику головного бухгалтера Ользі Литовченко, голові ревізкомісії Сергію Федоренку, Валентині Мозговій з СТ «Рікос», Катерині Семенець з СТ «Ювіс», а також Катерині Демиденко (с.Великі Пріцьки), Віктору Онопрієнку (с.Липовець). Їм, а також всім іншим працівникам, ветеранам і пайовикам споживчої кооперації щиро бажаю напередодні свята достатків, міцного здоров’я, благополуччя в родинах, успіхів у праці і шани за неї від людей.